Publikacja "Świętokrzyski Szlak Literacki" przeznaczona jest dla osób, które chcą wyruszyć w drogę, czerpiąc pomysły z literatury, czy odbyć podróż inspirowaną życiem ulubionych lub też właśnie odkrywanych pisarzy. Książka ta może też służyć jako pomoc przy planowaniu wyprawy z dziećmi, uczniami czy przyjaciółmi. Świętokrzyski Szlak Literacki to zaproszenie do podróży z treścią.

Przewodnik dzieli się na cztery części. Pierwsza to opis krajoznawczy regionu, druga przedstawia twórców z nimi związanych, a trzecia - wybrane miejsca powiązane z literaturą i literatami. Dodano tu także garść informacji praktycznych i ciekawostek oraz rekomendacje najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w danej miejscowości. Część czwarta zawiera propozycje wycieczek po miejscach związanych ze świętokrzyskimi literatami. Przewodnik podpowie jak dojechać do wybranych obiektów na Szlaku oraz jakie atrakcje zwiedzić w okolicy. Całości dopełniają fotografie, rysunki, mapy oraz fragmenty najciekawszych utworów literackich.

Ziemia Świętokrzyska pełna jest zabytków i dziwów przyrody opisywanych już wielokrotnie. Teraz proponujemy świętokrzyską podróż innym szlakiem - szlakiem ucieczek przed "gębą", wędrówek przez jodłowe ostępy czy spokojnych wieczorów pod lipą... Książka pomoże odnaleźć świat utrwalony na stronicach powieści, w rytmach wierszy, wśród wspomnień w pamiętnikach, a także ślady ludzi ten świat tworzących, którzy ziemię, drzewo i ptaka sprzed lat potrafili zakląć w słowa istniejące do dziś. Na trasie znajdziemy niemal zapomniane pamiątki po pisarzach i poetach, niegdyś żywych ludziach, którzy śmiali się, biesiadowali, kłócili, a których dziś często kojarzy się jedynie jako zasuszone nazwisko na okładce tomu w księgarni.