Informacja o akcji "Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze", której patronuje Traseo.pl w serwisie Famale.pl:

„Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze” to niezwykła akcja społeczna polegająca na organizowaniu tandemowych wypraw osób mających zaburzenie funkcjonowania wzroku i słuchu. Jej celem jest przełamywanie społecznych barier, szerzenie wiedzy na temat głuchoślepoty i alternatywnych form komunikacji.   
 
Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze
   
 Projekt realizowany jest od kwietnia do grudnia 2013 roku przez  Stowarzyszenie Travelling Inspiration i Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym na terenie Polski, Europy i Ameryki Południowej. Na serwisie www.traseo.pl, który patronuje akcji, można będzie śledzić szlaki uczestników, oglądać zdjęcia i poczytać o nietypowej turystyce osób głuchoniewidomych. Będziemy im kibicować na trasach trzech projektów: 80 Rowerów dookoła Polski, 80 Rowerów dookoła Europy i Tandemowe Zdobywanie Ameryki Południowej. Pierwszy rajd rusza już 20 kwietnia z Krakowa do Rzeszowa - http://www.traseo.pl/trasa/i-etap-8-rowerow-dookola-polski-krakow-rzeszow!

Osoby głuchoniewidome charakteryzują się jednoczesnym zaburzeniem funkcjonowania zmysłu wzroku i słuchu, w takim stopniu, że uniemożliwia lub utrudnia to komunikację, samodzielne poruszanie się oraz zdobywanie informacji. Do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie  potrzebują one pomocy osób wspierających - przewodników. Niestety otwarty rynek ofert sportowo-turystycznych jest niedostępny dla osób głuchoniewidomych. Ta akcja ma to zmienić!

Inicjatorem pomysłu aktywizacji osób niepełnosprawnych przez jazdę na rowerze był Michał Majchrzak, niepełnosprawny z postępującą utratą wzorku i słuchu, który wraz ze swoją przewodniczką Natalią Kołodziej postanowił spełnić swoje marzenia. Sześć lat temu Michał odbył dwie wyprawy rowerowe, jeszcze na tradycyjnych rowerach, w austriackich Alpach i we włoskich Apeninach – od tego czasu jego wzrok bardzo się pogorszył. Było to tak fantastyczne doświadczenie, że ze swoją przewodniczką często omawiali pomysł tandemowych wypraw rowerowych po całym świecie. Los zetknął ich na kursie lidera społecznego z Marcinem Koziołem, organizatorem akcji „W 80 rowerów dookoła Europy”. Po spotkaniu decyzja została podjęta błyskawicznie – w tegorocznej edycji udział wezmą także osoby głuchoniewidome, które pojadą na tandemach wraz ze swoimi przewodnikami. – Te wyprawy mają uświadomić społeczeństwu, że my, osoby głuchoniewidome, też mamy marzenia. I że umiemy je realizować! - mówi Michał Majchrzak.

Projekt 80 Rowerów Dookoła Polski
Jest to projekt, który ma na celu objechanie i zwiedzenie Polski dookoła, skierowany jest do każdego, kto jeździ na rowerze. Założeniem jest objechanie Polski w 12 etapach dwu lub czterodniowych. I etap startuje 20 kwietnia 2013 roku z Krakowa i kończy 21 kwietnia w Rzeszowie. Całe przedsięwzięcie zajmie nam 6 miesięcy. Ostatni etap odbędzie się 12 października 2013 roku, kiedy pokonamy odcinek z Częstochowy do Krakowa. Finalnym wydarzeniem kończącym objazd Polski, będzie impreza podsumowującą w dniu 26.10.2013. Na uroczystość zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy projektu, patroni, media, sponsorzy. Podczas trwania projektu na każdym wyjeździe będzie możliwość zapoznania się z formami komunikacji, którymi posługują się osoby głuchoniewidome: z językiem migowym i alfabetem Lorma.


Projekt 80 Rowerów Dookoła Europy (edycja I) Warszawa – Helsinki
Projekt ma na celu zdobycie wszystkich europejskich stolic na rowerze. Jest również przygotowaniem do ostatniego elementu inicjatywy „Nie widząc przeszkód…”. Skierowany jest do osób, które mają doświadczenie w rowerowych podróżach, jak również do takich, które chcą spróbować swoich sił po raz pierwszy. Dlatego gwarantujemy podczas całości trwania tego etapu obecność samochodu zabezpieczającego. Wspólnie z nami trasę przemierzą osoby głuchoniewidome, które będą jechać na tandemach. Ruszamy 14 sierpnia 2013 roku z Warszawy, a naszym punktem docelowym są Helsinki. Po drodze zdobędziemy również Wilno, Rygę i Tallin. Do pokonania mamy blisko 1200 km. Planowana grupa to 30 osób. Podsumowanie I edycji tego projektu odbędzie się również 26.10.2013r. Już wtedy będziemy rozpatrywać i wybierać następny cel naszych podróży.

Tandemowe zdobywanie Ameryki Południowej
Finalną akcją w ramach projektu „Nie widząc przeszkód…” będzie w 2013 roku wyprawa tandemowa grupy 10-osobowej po Ameryce Południowej. Wśród uczestników ekspedycji będą 4 osoby głuchoniewidome mieszkające w różnych częściach Polski, 4 wspierających tłumaczy-przewodników oraz 2 logistyków strategicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i organizację podróży. III etap będzie liczył 14 dni.
Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie www.80rowerow.pl .
Trasa projektu „W 80 rowerów dookoła Polski” na Traseo: http://www.traseo.pl/trasa/i-etap-8-rowerow-dookola-polski-krakow-rzeszow
Dodatkowo na portalu www.traseo.pl będzie można śledzić szlaki uczestników akcji, obejrzeć zdjęcia i poczytać co nieco o nietypowej turystyce osób głuchoniewidomych.