Pałuki to niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny, region kulturowy o długiej historii, który od wieków czaruje swoim krajobrazem odbijającym się w tafli 130 jezior. Choć obejmują one obszar o powierzchni zaledwie 2 tys. km2, są bardzo zróżnicowane. Polodowcową wysoczyznę urozmaicają liczne pagórki, tworzące charakterystyczny pofałdowany krajobraz. Błękit jezior kontrastuje z zielenią otaczających je lasów, łąk i torfowisk, przeplatających się z polami uprawnymi.

Te malownicze okolice można poznać dzięki aplikacji mobilnej i portalowi turystycznemu „Pałuki” http://paluki.travel.pl gdzie znajdziemy nie tylko zabytki i miejsca związane z tym regionem, ale też ciekawostki z miejscowości Żnin, Barcin, Gąsawa czy Biskupin - z dobrze znaną osadą średniowieczną. W aplikacji i na stronie znajduje się ponad 150 obiektów, nie tylko atrakcji turystycznych, ale też obiektów gastronomicznych czy noclegów. Każde z miejsc posiada dane teleadresowe oraz współrzędne, dzięki czemu z łatwością można je zlokalizować na mapie oraz wyznaczyć do nich trasę. Niektóre z obiektów zostały także wzbogacone o panoramy sferyczne oraz zdjęcia z drona, dzięki którym w jeszcze bardziej atrakcyjny sposób można się zapoznać z pięknem okolicy.

Mobilny przewodnik zawiera także listę aktualnych wydarzeń oraz tras turystycznych, z określonym przebiegiem, czasem trwania i długością, co znacznie pomaga w zaplanowaniu pobytu. Znajdziemy tu zarówno szlaki tematyczne, jak na przykład Szlak Piastowski czy „Spacer po średniowiecznym Żninie”, szlaki rowerowe – w tym Pałucki Szlak Rowerowy oraz szlaki piesze i wodne, dzięki którym możemy przemierzać ten malowniczy region z perspektywy kajaka.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie regionu jest gra terenowa „Szlakiem pałuckich skarbów”, która znajduje się w aplikacji i poprowadzi użytkownika po okolicznych atrakcjach, jej trasa rozpoczyna się w Żninie i można ją przebyć zarówno kolejką wąskotorową, jak i na rowerze. 

Aplikacja oraz portal „Pałuki” zostały stworzone w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Do prawidłowego działania aplikacji nie jest wymagane połączenie z internetem. Wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych i można ruszać na wycieczkę! 

Równolegle do aplikacji mobilnej i portalu powstała także powstała papierowa mapa Pałuk z naniesionymi najważniejszymi trasami i obiektami regionu.